Samko ako opička na gumičke?..

Rozhovor s Jankou Luptákovou, gymnastickou trénerkou.

Ver jej každé slovo, ja som na tom tréningu bol a na vlastnej koži zažil čo je to "ruská škola", nakoniec mi ale predsa len dovolila urobiť pár fotografií.. :)

Na začiatok sa prosím stručne predstav: čo si kde študovala, aký šport si robila/robíš aktívne, kto ťa trénoval, koho známeho si trénovala/trénuješ.

 

Mám vyštudovanú špecializáciu Kondičný tréner na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave. Športovej gymnastike som sa začala venovať od 4 rokov. Aktívne som ju robila do 19 rokov. 10 rokov som bola členkou slovenskej reprezentácie a zúčastňovala som sa medzinárodných súťaží ako ME a MS.

 

Myslíš že ťa v tvojom dnešnom prístupe k tréningu ovplyvnili tvoji predchádzajúci tréneri?

 

Moji tréneri pochádzali z Ukrajiny, takže som si prešla tvrdou ruskou školou, čo ma v prístupe k tréningom veľmi ovplyvnilo. Som oveľa prísnejšia ako iní tréneri. Okrem trénovania malých nádejných gymnastiek sa čiastočne venujem aj trénovaniu iných športovcov. Chodia ku mne akrobatické rock&rolistky, lyžiari, tanečníci a snowboardisti. 

"Moji tréneri pochádzali z Ukrajiny, takže som si prešla tvrdou ruskou školou, čo ma v prístupe k tréningom veľmi ovplyvnilo.

Som oveľa prísnejšia ako iní tréneri."

Pretekársky snowboarding sa čím ďalej podobá na športovú gymnastiku, je dolžité aby tréner ako ty vedel aspoň trochu jazdiť na snowboarde? Alebo sú základy orientácie tela a mysle vo vzduchu rovnaké pre každú činnosť?

 

Nemyslím, že je potrebné, aby som vedela snowboardovať, aj keď by to určite nebolo na škodu. V podstate ten základ akrobatických snowboardových trikov je rovnaký ako akrobatických gymnastických cvičebných tvarov. Rozdiel je na začiatku trikov a pri dopade, kde snowboardisti pokračujú ďalej v jazde. 

Vieš si predstaviť že by si išla s Maťom Matysom do snb parku a priamo na mieste činu by ste spolu vyhodnocovali vaše a Samove snaženie v praxi na snowboard skokoch..

Určite si to viem predstaviť. Presne takto pracujem aj s rock&rolistami, priamo na tréningu konzultujeme s trénerom akrobatické skoky. Problém je nedostatok môjho času :).

_MAT6308
_MAT6308
_MAT6310
_MAT6310
_MAT6298
_MAT6298
_MAT6293
_MAT6293
_MAT6247
_MAT6247
_MAT6269
_MAT6269
_MAT6236
_MAT6236
_MAT6228
_MAT6228
_MAT6230
_MAT6230
_MAT6423
_MAT6423
_MAT6421
_MAT6421
_MAT6417
_MAT6417
_MAT6416
_MAT6416
_MAT6413
_MAT6413
_MAT6430
_MAT6430
_MAT6432
_MAT6432

V rámci mojej dlhoročnej trénerskej praxe som sa bohužiaľ veľakrát stretla s tým, že práve tí najtalentovanejší športovci boli veľmi lenivý a v podstate premárnili svoj talent.

Je to tak že sú ľudia čo majú "vrodený" lepší orientačný zmysel - cit pre svoje telo v vzduchu a priestore? Malo by sa s takýmto špecializovaným tréningom začať v rannom veku aby neskor, už nebolo neskoro, alebo sa to dokáže naučiť (aspoň v telocvični) aj 30nik?

 

Ak chce človek robiť vrcholový šport a podávať naozaj špičkové výkony, musí mať kvalitné predispozície. To znamená, že s talentom sa musí narodiť. V rámci mojej dlhoročnej trénerskej praxe som sa bohužiaľ veľakrát stretla s tým, že práve tí najtalentovanejší športovci boli veľmi lenivý a v podstate premárnili svoj talent. Na druhej strane menej talentovaní jedinci boli ctižiadostiví a svojou tvrdou prácou to dotiahli veľmi ďaleko. Orientačné schopnosti patria medzi koordinačné schopnosti, ktoré priamo závisia od úrovne CNS. Tá je plne vyvinutá už v predškolskom veku okolo 5- 6 rokov, preto sa takéto schopnosti odporúčajú rozvíjať už v predškolskom veku. To ale neznamená, že keď niektorí športovci sa týmto schopnostiam začnú venovať neskôr, tak sa nezlepšia. Pravidelným tréningom sa dajú zlepšiť všetky schopnosti a zručnosti, aj keď tie prírastky vo vyššom veku už nebudú také veľké.

 

Maťo tvrdí, že Samo sa oveľa zlepšil na skokoch odkedy ho trénuješ, vidíš aj ty progres u vás v telocvični?

 

Áno vidím určité zlepšenia, aj sme sa naučili niektoré nové cvičebné tvary (triky). Ale myslím si, že v jeho veku by bolo potrebné venovať sa takýmto činnostiam aj dvakrát do týždňa. Určite by to bol ešte väčší progres.

Snáď neporušíme nejaké tajomstvo, ak by si nám povedala či skúšate aj skoky pre konkrétne snowboard triky?

 

Samko alebo Matej mi povedia, že aké triky by sa chceli naučiť, poprípade mi Matej pošle nejaké video, aby som mala predstavu a podľa toho prispôsobíme obsah tréningu. Popri, ale stále pracujeme na tých starých trikoch.

 

Dá sa povedať vo všeobecnosti, ale trošku aj vzhľadom na snowboarding, ako dlho a často musí človek robiť takýto špecializovaný tréning, aby to prinieslo ovocie.

 

V predchádzajúcej otázke som spomenula, že takýto tréning by mal Samko absolvovať dvakrát a viac do týždňa, pretože sa ešte musí naučiť veľa nových trikov a skokov na trampolíne. Platí, že čím viac ich bude opakovať, tým skôr sa ich naučí. A to čo sa naučí, musí si aj udržať, takže minimálne jeden krát do týždňa bude musieť  absolvovať takýto tréning do konca svojej kariéry.

 

Keby si mala na stupnici od 1-10 zhodnotiť Samovo orientáciu pri zložitých manévroch vo vzduchu koľko by dostal bodov vzhľadom na svoj vek (15r.) a dĺžku tréningu?

 

Čo sa týka Samkovej orientácie a citu pre pohyb, musím ho hodnotiť na 10 bodov. Vždy presne vie, keď mu vysvetľujem chybu, ktorú urobil a hneď ju aj odstráni.