Ako sa Samko čítať učil.

Človek si predstavuje pod pojmom "tréner" 50nika s bruškom v obleku alebo svetri ako sedí na lavičke a pozoruje zverenca. Nie je na tom samozrejme nič zlé ani čudné, ale ty si mladý chlap, ktorý určite stále robí nejaký šport aktívne, napriek tomu si už trénerom. Doslova a do písmena "profesionálny tréner", ktorý túto problematiku vyštudoval a teraz sa tým živíš. Ako sa to stalo že tvoja profesia je - tréner?

 

Už ako dieťa ma veľmi bavilo športovať. Chcel som byť profesionálny športovec. No ešte v útlom veku mi túto predstavu narušila diagnóza s názvom Perthes Coxae (Legg Calve Perthes Disease). Lekári samozrejme profesionálnemu športu nedávali žiadnu šancu. Dokonca ma vystríhali pred doživotnými následkami tejto choroby. Nakoniec som sa však po 2 rokoch "postavil opäť na nohy". Liečenie prebehlo ideálne a výsledok prekvapil aj samotných ortopédov. Bol som bez následkov. Na vrcholový šport to ale už nebude. Čo teraz? Hľadal som sa. Našiel som sa v humanitných vedách. Na šport som však nikdy nezanevrel, práve naopak, ešte viacej mi chutil. Skúsil som rôzne druhy športu a to od basketbalu, kickboxu, cyklistiky, plávania, ľahkej atletiky až po strelectvo. A tak som sa prihlásil na FTVŠ, kde som vyštudoval učiteľský a aj trénerský smer. V tom som sa potom ďalej rozvíjal na postgraduálnom štúdiu, ktoré som ukončil v roku 2007.

 

Videl som celý tvoj tréning so Samom, mávate v lete a v zime rozdielnu prípravu alebo v zime Samo nemá čas zájsť na kondičný tréning?

 

Každá kondičná príprava ma svoju periodizáciu, v ktorej je obsiahnutý cieľ sezóny. Tomuto cieľu je potom celá príprava podriadená. Príprava sa rozdelí na menšie časti, resp. obdobia, v ktorých sa plnia čiastkové ciele. Každé takéto obdobie je špecifické niečim iným a preto v zime trénujeme odlišne, ako v lete. V lete sa snažíme akumulovať množstvo základných i špecifických kondično-koordinačných schopnosti, na jeseň intenzifikovať a teda zvyšovať náročnosť a prispôsobovať štruktúre športového výkonu a potom v zime transformovať do snowbordového výkonu, prípadne robiť rekondičné bloky.

Dnes je zase raz moderné, behať, zdravo jesť, cvičiť, zdravo žiť. Každý to robí ale asi trošku inak od mrkvy cez výber tenisiek až po trénera a spôsob cvičenia. To čo si robil so Samom sa mi zdalo také "normálne". Cvičíš s ním taký nejaký všeobecný kondičný základ vhodný pre každého, alebo robíte aj špeciálne cviky spojené so snowboardovaním?

 

Ako som už písal. Záleží od prípravného obdobia. Momentálne pracujeme na základe, ten musí vedieť technicky správne zvládnuť. Je to ako čítanie zo šlabikára. Teraz sa učí čítať písmená. Ak to zvládne potom už bude vedieť tieto písmena poskladať do slov (pohybových vzorov), bude ich vedieť čítať spredu i zozadu, dokonca aj keď nejaké písmeno bude chýbať. Neuroplasticita hrá v jeho veku podstatnú úlohu. Samozrejme na daný pohybový obsah musí byť dostatočne spevnený, aby sa nezranil. 

 

Samo je vo veku (15r.) kedy za rok narastie možno aj 10cm, nepochybujem o tom že vyštudovaný tréner toto berie do úvahy, takže môže kľudne aj 15 ročný chlapec pod dohľadom trénera makať s činkami? Je nevyhnutné na získanie kondície chodiť do posilňovne a "dvíhať železo", nie je možné dosiahnuť potrebnú silu bez pomôcok, iba cvičením s vlastným telom?

So Samom máme v rámci prípravy aj silu. Spevňujeme telo vlastnou váhou, aj činkou, pomaly aj výbušne (prevaha cvičení výbušného charakteru), no nerobíme žiadne veľké váhy. Osobne si myslím, že na to má ešte čas. Je v čase rastu, len za posledný rok narástol snáď o 15cm. Spolu s Maťom máme dobrú komunikáciu a dávame pozor, aby sa Samo nepreťažil.

Stevo_Cuvala_00007
Stevo_Cuvala_00007
Stevo_Cuvala_00009
Stevo_Cuvala_00009
Stevo_Cuvala_00010
Stevo_Cuvala_00010
Stevo_Cuvala_00012
Stevo_Cuvala_00012
Stevo_Cuvala_00012_
Stevo_Cuvala_00012_
_MAT5958
_MAT5958
_MAT5975
_MAT5975
_MAT5964
_MAT5964
_MAT6017
_MAT6017
_MAT6044
_MAT6044
_MAT6056
_MAT6056
_MAT5985
_MAT5985
_MAT5993
_MAT5993
_MAT6105
_MAT6105
_MAT6186
_MAT6186
_MAT6171
_MAT6171
_MAT6158
_MAT6158
_MAT6164
_MAT6164
_MAT6148
_MAT6148
_MAT6117
_MAT6117
_MAT6112
_MAT6112
_MAT6120
_MAT6120
_MAT6093
_MAT6093
_MAT6090
_MAT6090
_MAT6085
_MAT6085
_MAT6031
_MAT6031
_MAT6000
_MAT6000
_MAT6199
_MAT6199
_MAT6208
_MAT6208
_MAT6189
_MAT6189

Jazda na snowboarde je taká kombinácia endura, výbušnosti hráča NBA pod košom a ohybnosti parkuristu pri skoku z druhého poschodia. Trénujete nejaké špeciálne cviky v tomto smere, napríklad na silu odrazu ale zároveň aj na výdrž? 

 

Jasne. Ak by sme nebrali do úvahy nároky jeho športového odvetvia, tak už je zlomený na pol. Skoky o dĺžke a výške niekoľkých metrov vytvárajú veľké preťaženia a to by žiaden (ani mladý) organizmus nevydržal bez cielenej kondično-gymnasticko-špeciálnej prípravy.

 

Nechcem sa nikoho dotknúť ale na SVK asi dnes neexistuje špecializovaný - profesionálny snb tréner. V tom slova zmysle že by problematiku poznal skrznaskrz z každej stránky a pripravoval by toho jazda tak ako sa pripravuju napr. vrcholový tenisti, cyklisti a im podobní. Myslíš že je dôležité aby kondičný tréner snowboardistu poznal zo svojej skúsenosti šport (pohyb) ktorý trénuje, alebo tá kondička je príliš všeobecná záležitosť a tréner nemusí byť Shaun White a Marián Vajda v jednej osobe..

 

Opravím ťa. Už nikde na svete neexistuje jeden človek, ktorý by obsiahol celú športovú disciplínu, či nebodaj odvetvie. Vždy je to o teame ľudí. Ako keď vyrábaš auto. Potrebuješ dizajnéra, konštruktéra, elektrikára, klampiara, a tak ďalej. Ak chceš urobiť dobrého športovca potrebuješ trénera špecialistu, kondičného trénera, možno ďalšieho trénera, ktorý môže výrazne prispieť k jeho športovému výkonu (napríklad gymnastického), fyzioterapeuta, psychológa, lekára, dietológa a tak ďalej. Občas môže tréner zvládnuť aj dve funkcie, napríklad ak je aj dobrý psychológ, no nikdy nebude odborník na všetko.

Momentálne pracujeme na základe, ten musí vedieť technicky správne zvládnuť. Je to ako čítanie zo šlabikára. Teraz sa učí čítať písmená. Ak to zvládne potom už bude vedieť tieto písmena poskladať do slov (pohybových vzorov), bude ich vedieť čítať spredu i zozadu, dokonca aj keď nejaké písmeno bude chýbať.

Povedzme že by si Sama trénoval do jeho 18ky, mohol by nastať moment kedy by si povedal že už mu nemusí ďalej rásť svalová hmota, ktorá by ho mohla obmedzovať pri jazdení. Tréningy by boli už "len" na udržanie vybudovanej kondície.

 

Tréning vrcholového športovca nie je o budovaní svalovej hmoty (teda ak to nie je kulturista). Je o niečom inom. Samo nepotrebuje veľké svaly, potrebuje funkčne svaly, to znamená, aby zvládli nároky danej disciplíny, a najlepšie, aby to zvládli (spolu s ich riadením) lepšie ako u jeho konkurencie. 

 

15 ročný chlapec zje asi úplne všetko, od čipsov až po kamene zaliate kolou :), snažíš sa Samovi jeho tatkovi alebo Maťovi radiť čo by mal jesť, alebo skôr čo by nemal jesť?

 

Na to je ďalší odborník, ktorý sa nazýva dietológ. Každopádne zatiaľ túto otázku riešime spoločne (určite ho aj Maťo dusí). Snažíme sa mu dať nejaké všeobecné rady, ktoré však do budúcnosti, bude treba individualizovať.

 

Samo je vlastne ešte dieťa, ale kondičného trénera má každý špičkový športovec, aj taký ktorý o sebe už vie určite všetko a dokázal by cvičiť aj sám.. Čo je dôležitejšie: úloha kondičnhého ténera  ako psychickej opory pri dodržiavaní disciplíny a tým udržaní, prípadne zlepšení kondície... alebo poradenstvo a pomoc pri výbere cvikov a ich exekúcii.

 

Určite to druhé. Ak má športovec dostatočnú vnútornú motiváciu, tak žiadnu podporu na tréningu nepotrebuje. Čo však potrebuje nevyhnutne sú rady do prípravy. 

 

Odporučil by si takýto tréning - cvičenie aké robíte so Samom, každému bez rozdielu pripravenosti, alebo aktivity ktorú vykonáva?

 

Nie. Tento tréning je čisto individualizovaný k Samovým potrebám, k jeho osobitosti a špecializácii. Pre iného človeka (napríklad netrénovaného) by bol vysoko rizikový.